fbpx

“THALGO” SKIN CARE

Our skin is the most important costume of our life. Give your skin the treat it deserves. Do you want to feel new-born? Our cosmetic products are based on latest technologies, effective, natural and organic components, and are used in professional facial and body care programs such as moisturising, anti-age treatment, relaxation.We’ve selected exclusive cosmetic products for our guests. Forerunners of marine scientific research, Thalgo Laboratories have acquired unique expertise in harnessing the effectiveness of marine active ingredients. By drawing on the remarkable potential of algae and focusing on natural ingredients that are most adapted to the human body, Thalgo is able to offer effective and safe products with exceptional skin tolerance.

Discover Other

Reborn Spa-96

Starry Memories

Share your unforgettable moments from your stay with us.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

SIKÇA SORULAN SORULAR

SPA imkanları saat 09:00’da açılır ve 19:30’da kapanır.

Rezervasyonlarınız için SPA resepsiyonunu aramanızı ya da doğrudan SPA temsilcilerimizle irtibata geçmenizi rica ediyoruz. Rezervasyon sürecinde uygun rezervasyonu yapabilmemiz için lütfen şahsınıza ait durumları da (alerji, kullanılan ilaç, yakın geçmişte geçirilen ameliyatlar, hamilelik vb.) belirtiniz.

Rezervasyon prensibiyle çalışıyoruz ve bu zamanı olduğu gibi sizin için ayırıyoruz. Tek bir bakım için iptallerin en az 12 saat önceden, ritüeller, paket bakımlar, indirimli hizmetler ve promosyonlar için iptallerin en az 24 saat önceden bildirilmesi gerekmektedir. Randevunuzu iptal etmediğiniz veya ertelemediğiniz takdirde rezervasyonu yapılan tüm hizmet için faturalandırılacaksınız.

Vücudunuzun ve zihninizin SPA’ya uyum sağlaması için randevu saatinizden en az 30 dakika önce gelmenizi rica ediyoruz. Bu rahatlıkla üzerinizi değiştirebilmeniz ve Vitamin Bar’da birşeyler içebilmeniz için size yeterince zaman verecektir. Sauna veya buhar odasını kullanabilmeniz için her zaman daha erken gelme seçeneği size sunulacaktır.

Geç gelmeniz hizmetin ona göre kısalmasına ve böylece deneyiminin daha az tadına varmanıza ve etkisinin azalmasına neden olacaktır. Bir sonraki misafirin randevu saatinde gecikme olmaması için sizin bakımınız ilk başta planlandığı saatte sona erecektir. Bakımınız için tam ücret alınacaktır.

İyi eğitim almış resepsiyon görevlilerimizle SPA uzmanlarımız isteğiniz ve kişisel ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizin için en uygun ve en avantajlı bakımı bulmanızda yardımcı olup rezervasyonunuzu yapacaktır.

En önemli unsur kendinizi rahat hissetmenizdir. Soyunma odalarında sezona uygun havlu bornoz, havlular, peştamallar ve havlu terlikler bulunmaktadır. Ayrıca SPA alanında kullanabileceğiniz sayısız havlu ve peştamal bulabilirsiniz.

Tek kullanımlık şort ve iç çamaşırın giyilmesi zorunludur ve bunlar size masaj odasında sunulacaktır. Bakımlar esnasında terapistlerimiz sadece üzerinde çalışılması gereken kısımlar açık kalacak şekilde vücudunuzu havlu ile kapalı tutacaktır. Ancak kese, hamam bakımları, sargı ve banyo gibi bakımları içeren seanslarda en iyi verimin elde edilmesi için vücudunuz kumaşla kapalı olmayacaktır.

Müstakil SPA alanı kendinize ait süitinizin (SPA süitleri) mahremiyetinde en iyi bakımların keyfine varabileceğiniz yerdir. Saatlerce şahsınıza özel olarak keyfine varabileceğiniz imkanlar buhar banyosu, Fin saunası ve jakuzi içerir. Masajlarınız eşsiz ve son derece romantik çiftler platformunda, kişiye ait kendi masaj yatağında uzmanlarımız tarafından yapılacaktır. Bu özel SPA maceranızı tek başına ya da çift olarak deneyimlemeniz için en mükemmel şekildir.

Bay ve bayan soyunma odalarında eşyalarınızı koyabilmeniz için kilitli dolaplar mevcut, ancak yanınızda kıymetli eşya getirmemenizi önemle rica ediyoruz. SPA departmanımız ve otelimiz bu alanlarda bırakılan ve kaybolan veya çalınan eşyalardan sorumlu değildir.

Yaşlıların, kalp, diyabet veya yüksek tansiyon hastalarının SPA imkanlarını kullanmadan önce bir doktora danışmaları gerekmektedir. Bakımınızdan önce sağlığınızla ilgili bir anket doldurmanız gerekecektir. Verilecek tüm cevapların gizli tutulacağını garanti ediyoruz.

Çocuk bekleyen annede yaşanan muazzam fiziksel ve hormonal değişiklilerden dolayı hamileliğin ilk üç ayında masaj tavsiye etmiyoruz. Bu dönem annenin hamileliğe alışma dönemidir. İkinci ve üçüncü üç aylık dönemler masaj yaptırmak için harika dönemlerdir. Ancak fazla basınç, aroma ve mineraller içeren bakımlardan kaçınınız.

Tüm olanakların kabin tanımları ve ne şekilde kullanılabilecekleri kabin yanlarında yazılıdır. Ayrıca SPA görevlilerimiz ve temsilcilerimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

SPA’daki rahatlatıcı ve huzurlu atmosferin korunması için SPA alanının içerisinde cep telefonu kullanımı yasaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Kanunları’nın 4207 sayılı yönetmeliğine istinaden kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaktır.

Misafirlerin huzuru için 12 yaşından küçük çocukların SPA imkanlarını kullanmasına izin verilmemektedir.

Evet, lütfen bakımınızdan önce duş alınız. Bu bakımınızın daha verimli, terapistinizin de daha rahat olmasını sağlacaktır.

Misafirlerimiz ana resepsiyondan tıraş malzemeleri temin edebilir. Ancak hemen bakım öncesi tıraş olmanız yerine bakımınızdan en az iki saat önce tıraş olmanızı tavsiye ederiz.

 
 

Favorilerim

Please select listing to show.

FAQ

The SPA facility opens at 09:00 and closes at 19:30.

We kindly ask you to call the SPA Reception, or you can directly contact our SPA representatives. We request that you fill out our reservation form to guarantee your reservation. During your reservation process, be sure to include information about your personal condition which will allow us to make an appropriate reservation (allergies, medication, recent surgeries, pregnancy, etc.).

We work by appointment and reserve this time especially for you . We request a minimum of 12 hours cancellation notice for a single treatment or a 24 hours advance notice for rituals, packages, discounted services and promotions.  If you fail to cancel or reschedule your appointment, you will be charged for the scheduled service.

In order to harmonize your body and spirit, we kindly ask you to arrive at least 30 minutes prior to your appointment to allow yourself time to change and enjoy the Vitamin Bar. You are always offered the option to arrive earlier to use the sauna and steam bath.

Late arrivals will limit the time of your service, thus lessening its effectiveness and your pleasure. Your treatment will end at the scheduled time to accommodate the next guest’s  scheduled appointment. The full price of your treatment will be charged.

Our well-trained receptionists and SPA experts will assist you in finding the most suitable and beneficial treatment to meet your desire and personal need and make a reservation.

The most important thing is to feel comfortable.  A towel robe appropriate  for the current season, towels,  peshtemals, towel slippers are available in the changing rooms. You can also find unlimited towels and peshtemals around the SPA area to use.

Disposable shorts and undergarments are required and will be offered to you in your massage room.  Your therapist will keep your body draped during dry treatments, only exposing the area to be worked upon, however, in wet treatments such as scrubs, haman treatments, wraps and baths, the body will not be draped in order to achieve maximum benefits.

The private SPA area (SPA Suites) is where you can enjoy the best of the treatments in the privacy of your own suite. The private amenities you will have hours to take pleasure in include the steam bath, Finnish sauna and Jacuzzi. Your massages will be carried out by our specialists  at the unique and romantic  couple’s platform, as well as on individual beds.  This is the ultimate way to experience your private SPA adventure, either alone or as a couple.

The male and female lockers are available for storage, however, we kindly ask you not to bring any valuables with you.  The SPA Department or hotel does not assume any responsibility for lost or stolen items that may have been left behind.

Elderly persons and those suffering from heart disease, diabetes or high blood pressure should consult a physician before using the SPA facilities.  We kindly ask you to complete a medical questionnaire prior to your treatment.  We assure you that all responses will kept confidential.

Because of the tremendous physical and hormonal changes that occur in the expectant mother, we do not recommend any massage during the first trimester, this is the time for the mother to get comfortable with being pregnant.  The second and third trimesters are wonderful times to get a massage.  Avoid treatments involving deep pressure, aromas and minerals.

All cabin descriptions and their usage recommendations are posted on signs next to each cabin. Our SPA attendants and representatives will be glad to assist you.

Mobile phone usage is prohibited inside the SPA area for maintaining a relaxed atmosphere and serene ambience.

The 4207 numbered law of the Republic of Turkey prohibits smoking in indoor areas.

For the peacefulness of our guests, children under 12 years of age are  allowed to use the SPA facilities only with parents .

Yes, please take a shower before your treatment  to make your treatment more effective and the therapist more comfortable.

Our guests can order shaving amenities from the main reception. However, we recommend that you shave at least two hours prior to your treatment, rather than just before.

 

MY FAVORITES

Please select listing to show.
OTEL SEÇİNİZ
GİRİŞ
ÇIKIŞ
ODA
YETİŞKİN
ÇOCUK